10 lat minęło… Jubileusz lingwistyki dla biznesu

Tegoroczna edycja konferencji SPECLANG była nie tylko okazją do dyskusji przedstawicieli nauki i biznesu, ale również sposobnością do refleksji nad rozwojem i osiągnięciami kierunku lingwistyka dla biznesu na Uniwersytecie Łódzkim, który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie.

Lingwistyka dla biznesu (w skrócie L4B) to kierunek, który łączy naukę języków obcych z wiedzą biznesową, odpowiadając na potrzeby globalnego rynku pracy. Program studiów, opracowany we współpracy z firmami takimi jak Infosys, Fujitsu i Philips, zakłada 6-miesięczne praktyki zawodowe i warsztaty biznesowe, co przyczynia się do wysokiej skuteczności zatrudnienia absolwentów.

Od pomysłu do realizacji

Inicjatorką powstania kierunku była prof. Joanna Jabłkowska, a jego sukces jest wynikiem współpracy międzywydziałowej i międzyinstytucjonalnej. Wydział Filologiczny UŁ współdziałał z różnymi instytutami i jednostkami uczelni, w tym z Wydziałem Zarządzania, aby stworzyć zintegrowany program nauczania. Program wyjątkowy, który został wyróżniony w raporcie "Strategia doskonałości – uczelnia badawcza" oraz był kilkukrotnie nagradzany certyfikatem  "Studia z Przyszłością" w Ogólnopolskim Programie Akredytacji Kierunków Studiów.

Studenci podczas konferencji SPECLANG

Bogata oferta językowa

Lingwistyka dla biznesu wyróżnia się intensywną nauką dwóch języków obcych i zarządzania biznesem, co przyciąga liczną grupę studentów. Do tej pory oferta językowa obejmowała angielski (język wiodący) oraz niemiecki, francuski, rosyjski, włoski, hiszpański, słoweński i chorwacki. Program studiów reaguje na zmieniające się potrzeby rynku, co potwierdza stały wzrost liczby kandydatów na ten kierunek.

3 języki obce znajdują się w stałej ofercie kierunku – są to angielski oraz niemiecki i francuski, co przekłada się na liczbę studentów, którzy wybrali tę kombinację: odpowiednio 418 i 346

– podkreśla dr Aleksandra Makowska z Katedry Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ.

Prezentacja statystyk L4B

A po studiach…

Absolwenci kierunku cieszą się wysokim zatrudnieniem i rozwijają swoje kariery w różnorodnych ścieżkach, od nauczania języków obcych po pracę w międzynarodowym handlu czy bankowości. Przykłady sukcesów absolwentów, takich jak dr Kamil Lubiński i Marcin Jaworski, pokazują wartość interdyscyplinarnego podejścia programu.

O lingwistyce dla biznesu usłyszałem jeszcze w liceum. Była to oferta zupełnie nowa, oferująca nietypowe wówczas interdyscyplinarne spojrzenie na współczesne środowisko biznesowe w porównaniu do jednolitych programów 5-cio letnich. Połączenie programów z zakresu nauk humanistycznych oraz nauk ekonomicznych umożliwiły rozwój nie tylko moich umiejętności językowych, ale także zrozumienie głębszych kontekstów kulturowych i komunikacyjnych dostosowanych do potrzeb bieżącego świata biznesu. Ukończenie tego kierunku otworzyło furtkę do mojego dalszego rozwoju naukowego. Obecnie, posiadając tytuł doktora, widzę, jak istotne było połączenie lingwistyki z obszarem biznesu na etapie mojej edukacji

– podkreśla dr Lubiński.

Nauka języków obcych i rozwiazywanie realnych problemów biznesowych są największymi atutami kierunku. L4B to również możliwość realizowania własnych pierwszych projektów badawczych. To właśnie dzięki wsparciu wykładowców z Katedry sprawującej opiekę nad kierunkiem udało mi się zrealizować dwa Studenckie Grany Badawcze, a następnie skutecznie aplikować do Szkoły Doktorskiej, gdzie obecnie przygotowuję rozprawę

– dodaje Marcin Jaworski, inny z absolwentów L4B na UŁ.

10 lat i co dalej?

Program studiów ciągle się rozwija, a oferta kierunku jest poszerzana o nowe kursy i warsztaty. W semestrze letnim 2024 odbędą się zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji w procesach biznesowych. W przyszłości planowane są dalsze innowacje, by utrzymać wysoki standard kształcenia i dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Stale szukamy nowych możliwości rozszerzenia, modyfikacji lub stworzenia oferty kursów z nowymi, innowacyjnymi elementami w ramach konkursów i programów NCBiR

– zaznacza prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski, kierownik Katedry Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ.

Prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski
Dziesięć lat kierunku lingwistyka dla biznesu na Uniwersytecie Łódzkim to nie tylko czas rozwoju i innowacji, ale przede wszystkim dowód na to, że warto inwestować w interdyscyplinarne programy edukacyjne, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby rynku pracy i otwierają szerokie perspektywy zawodowe dla swoich absolwentów. Wszystkim zaangażowanym w bieżącą działalność L4B gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych okrągłych jubileuszy!


Tekst i zdjęcia: Bartosz Burski (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)