Jego celem jest upowszechnianie języka polskiego w świecie przez umożliwienie obcokrajowcom zainteresowanym językiem polskim i polską kulturą podjęcia studiów lub realizacji projektów badawczych w Polsce. Udział w programie mogą wziąć STUDENCI i NAUKOWCY z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych. W ramach Programu POLONISTA studenci mogą otrzymać stypendium na studia polonistyczne na wybranych polskich uczelniach. Naukowcy – stypendyści Programu mają możliwość realizacji trwających od 3 do 12 miesięcy projektów badawczych w polskich uczelniach i instytucjach naukowych.
Program oferuje uczelniom i innym jednostkom naukowym długookresowy pakiet finansowy z NAWA na zaproszenie zagranicznego naukowca o światowej renomie oraz dofinansowanie badań podstawowych z środków Narodowego Centrum Nauki. W I edycji programu mogą wziąć udział uczelnie i inne jednostki naukowe, które prowadzą badania z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych. Grant ze środków NAWA może wynieść nawet 3 mln zł. Pokryje on koszty wynagrodzenia naukowca i grupy badawczej oraz koszty przeprowadzki naukowca. Dodatkowo uczelnia lub inna jednostka naukowa mogą uzyskać dofinansowanie na badania podstawowe z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w postaci tzw. komponentu badawczego.
Wspiera naukowców, zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w rozwijaniu kariery i dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. O stypendium mogą ubiegać się naukowcy oraz nauczyciele akademiccy ze wszystkich dziedzin nauki, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora oraz w chwili składania wniosku zatrudnieni w instytucji polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki. W ramach programu można zrealizować wyjazdy naukowe i naukowo-dydaktyczne, których celem jest: odbycie stażu podoktorskiego; prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych; pozyskanie materiałów do pracy naukowej.
Celem programu Polskie Powroty NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Program stwarza naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość zbudowania w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.
Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej:
- młody naukowiec (ścieżka Junior scientist)
- doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist).
Powracającym naukowcem może być osoba, która:
- ma obywatelstwo polskie
- ma co najmniej stopień naukowy doktora (dla ścieżki Junior scientist uzyskany nie wcześniej, niż 7 lat przed złożeniem wniosku)
- w okresie wskazanym w ogłoszeniu o naborze pracowała naukowo w zagranicznej uczelni, instytucie badawczym lub dziale badawczym przedsiębiorstwa i w tym czasie nie mieszkała i nie pracowała w Polsce
- może wykazać się dorobkiem naukowym rozpoznawalnym międzynarodowo i wyróżniającym się w kontekście dyscypliny oraz etapu kariery
- w ramach pracy naukowej za granicą zdobyła doświadczenie w kierowaniu zespołem badawczym lub projektem badawczym (dla ścieżki Experienced scientist).
Celem programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach Programu możliwe będzie zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą (mogą oni stanowić maksymalnie do 10% Stypendystów w naborze). Uczelnie oraz instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
W ramach Programu możliwe są przyjazdy, których celem jest:
- prowadzenie badań naukowych;
- odbycie stażu podoktorskiego;
- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej
Wniosek w programie może również złożyć naukowiec, posiadający co najmniej stopień doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą, który wraz z instytucją polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki uzyskał certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships edycja 2020. NAWA uznaje certyfikat MSCA Seal of Excellence jako wiążącą weryfikację jakości wniosku.
Celem programu Profesura NAWA jest wspieranie najwyższej jakości działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej prowadzonej przez polskie jednostki akademickie i naukowe, poprzez włączenie w te działania zagranicznych naukowców światowej klasy.
Program skierowany jest do wybranych instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki m. in. polskich uczelni, instytutów naukowych i instytutów badawczych. Będą one mogły zaprosić do Polski wybitnych specjalistów z priorytetowych dla siebie obszarów tematycznych, którzy w znaczący sposób rozwiną badania naukowe o przełomowym charakterze, wzmocnią działalność dydaktyczną oraz wesprą te instytucje w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
Beneficjenci otrzymają dofinansowanie na realizację Projektu odpowiadającego na wyzwania cywilizacyjne, o dużym znaczeniu w skali globalnej. W ramach programu możliwe będzie zatrudnienie na okres 36-48 miesięcy naukowców o wybitnym dorobku międzynarodowym, pochodzących z różnych krajów na świecie, oraz stworzenie dla nich grupy projektowej.
Celem Programu im. Iwanowskiej jest zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy przewidują pobyt w uznanych ośrodkach naukowych oraz realizację projektów badawczych wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy. O udział w Programie im. Iwanowskiej mogą ubiegać się osoby fizyczne przygotowujące rozprawę doktorską bez ograniczeń w zakresie dziedziny nauki oraz sztuki.
Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania Beneficjenta związane z jego pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy. Kwota stypendium może być podwyższona, jeśli w wyjeździe uczestniczy małżonek Beneficjenta oraz jego niepełnoletnie dzieci, a w przypadku Beneficjenta z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym – opiekun.
- Program wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej
- Wspólne projekty badawcze
Celem konkursów jest wsparcie mobilności naukowców w realizacji projektów badawczych, uzgodnionych i prowadzonych wspólnie przez partnerów z krajów partnerskich. Dofinansowanie przeznaczone jest na pokrycie wyłącznie kosztów wymiany osobowej. Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży swojego naukowca, natomiast strona przyjmująca pokrywa koszty pobytu naukowca z kraju partnerskiego.
Z wnioskami o finansowanie w ramach programu mogą występować podmioty należące do jednej z poniższych kategorii:
- uczelnie;
- instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk;
- instytuty badawcze;
- Sieć Badawcza Łukasiewicz;
- instytuty międzynarodowe lub inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową, działające na terytorium Polski, posiadające kategorię naukową.
Celem programu jest umożliwienie naukowcom z białoruskich uczelni i jednostek naukowych, posiadających co najmniej stopień doktora (min. kandydat nauk), dalej „Naukowcy”, przyjazdu do polskich jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w których będą realizować projekty badawcze lub prowadzić zajęcia dydaktyczne. Program jest wyrazem solidarności z białoruskim środowiskiem akademickim i ma na celu wsparcie represjonowanych Naukowców z Białorusi poprzez umożliwienie im nieskrępowanego prowadzenia badań i dydaktyki w jednostkach akademickich i naukowych w Polsce. Program wpłynie ponadto na wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych.
Wymagania dotyczące Naukowca:
1) jest obywatelem Białorusi
2) posiada co najmniej stopień doktora (min. kandydat nauk)
3) ze względu na sytuację polityczną w Białorusi nie może prowadzić nieskrępowanych badań naukowych
4) przebywa w Polsce nie dłużej niż od początku 2021 r.
Wnioski nie mogą dotyczyć Naukowców, którzy realizowali projekty w ramach działania NAWA „Solidarni z naukowcami” ogłoszonego w 2020 r.
W ramach programu możliwe są przyjazdy, których celem jest:
1) odbycie pierwszego lub kolejnego stażu podoktorskiego;
2) prowadzenie badań naukowych;
3) pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowych;
4) prowadzenie zajęć dydaktycznych w Ośrodku goszczącym.
Wnioskodawca przedstawia plan pobytu naukowego Naukowca w Polsce obejmujący jedno lub więcej z powyższych działań, które Naukowiec zamierza zrealizować w Ośrodku goszczącym.
Program CEEPUS – Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej
Podstawowym celem Porozumienia CEEPUS („Central European Exchange Program for University Studies”) jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Umożliwia ono intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących stronami Porozumienia poprzez finansowanie mobilności akademickiej.
Program CEEPUS oferuje:
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich;
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover”;
- stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów.
O stypendia zagraniczne w ramach CEEPUS aplikować mogą:
- studenci,
- studenci doktoranci,
- pracownicy naukowi.
Celem głównym projektu jest wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez współpracę akademicką z zagranicznymi podmiotami, podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy. Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez wsparcie szkoleniowe dedykowane kadrze dydaktycznej, naukowej i administracyjnej uczelni posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz jednostek naukowych prowadzących kształcenie oraz przygotowanie organizacyjne ww. podmiotów, organizację miejsca dedykowanego obsłudze studentów i kadry zagranicznej oraz rozwijanie działań związanych z internacjonalizacją w domu. Kluczowym działaniem będzie również kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i otoczeniu społecznym uczelni.
Celem głównym Programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych .
Rezultaty projektów winny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.
Celami szczegółowymi są:
1) wdrożenie współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a Partnerami zagranicznymi w celu wypracowania i rozwoju długofalowych, systemowych relacji w obszarze umiędzynarodowienia;
2) budowanie potencjału Wnioskodawcy na arenie międzynarodowej poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań oraz najlepszych praktyk będących przedmiotem Projektu.
Celem projektu jest wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni i jednostek naukowych prowadzących kształcenie poprzez tworzenie i realizację wysokiej jakości wspólnych studiów II stopnia prowadzących do uzyskania wspólnego lub podwójnego dyplomu oraz wzrost umiędzynarodowienia szkół doktorskich, a także zwiększenie atrakcyjności polskich uczelni wśród studentów i doktorantów z zagranicy poprzez ciekawą ofertę programową.
Celem Programu jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie.
W ramach Programu finansowane będą projekty, działania i inicjatywy służące rozpowszechnianiu języka polskiego jako obcego, wzmocnieniu jakości jego nauczania i skierowane do szerszego grona odbiorców.
Proponowane działania powinny cechować się kreatywnością oraz wysokim stopniem dopasowania do potrzeb grupy docelowej. Preferowane są działania nierealizowane dotychczas przez Wnioskodawcę w proponowanym we wniosku zakresie lub skali. Sugerowane są działania realizowane za granicą.
O udział w Programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim
Projekt może być realizowany przez jedną instytucję, ale preferowane są projekty w międzynarodowym partnerstwie, przy czym instytucja, która wnioskuje – Wnioskodawca – odpowiada za podpisanie umowy z NAWA, realizację działania oraz złożenie raportu w określonym terminie i rozliczenie środków. Partnerami w projekcie mogą być zagraniczne uczelnie lub instytucje naukowe.
Celem głównym Programu jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki.
Cele szczegółowe programu:
- wzrost zainteresowania ofertą kształcenia w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego wśród zagranicznych studentów i/lub doktorantów;
- wzrost udziału zagranicznych studentów i/lub doktorantów w programach kształcenia na polskich uczelniach;
- poszerzenie oferty intensywnych międzynarodowych programów kształcenia, realizowanych także w formule hybrydowej lub zdalnej.
UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY
O udział w Programie mogą ubiegać się instytucje posiadające Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz jednostki naukowe prowadzące kształcenie posiadający doświadczenie w przyjmowaniu cudzoziemców na studia I i/lub II i/lub III stopnia.
Celem programu Granty Interwencyjne NAWA jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie. Realizacja projektów w ramach programu umożliwi naukowcom zebranie danych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie efektów i znaczenia ekstremalnego zjawiska lub wydarzenia w najszybszym możliwym terminie po jego wystąpieniu.
Wnioski składane w programie muszą obejmować działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze aplikowania o inne istniejące mechanizmy finansowania. Otrzymanie grantu możliwe jest tylko wówczas, kiedy ubieganie się o standardowe źródła finansowania mogłoby doprowadzić do utracenia unikalnej szansy na rozwiązanie ważnego problemu.
Udział w programie umożliwi naukowcom podejmowanie badań interwencyjnych we współpracy międzynarodowej oraz wypracowanie rozwiązań istotnych dla reagowania na przełomowe wydarzenia. Projekt w ramach programu mogą być realizowane przez okres od 3 do 12 miesięcy.
Wnioski w programie mogą składać polskie jednostki szkolnictwa wyższego i nauki. Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym (w I edycji prowadzony był do 31 grudnia 2020 roku) lub do wyczerpania budżetu programu.
Program Lektorzy NAWA realizuje jedno z kluczowych zadań Agencji, którym jest upowszechnianie języka polskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz wpisuje się w szersze działania państwa polskiego promujące w świecie polską kulturę, szkolnictwo wyższe i naukę. Lektorzy i lektorki NAWA pracują obecnie w ponad 30 krajach na 5 kontynentach, gdzie prowadzą lektoraty języka polskiego na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych, a także w ramach innych kierunków w 80 zagranicznych uczelniach. W każdym roku akademickim uczą łącznie około 2500-3000 osób na całym świecie.
Lektorzy i lektorki NAWA są doskonale przygotowani do pracy dydaktycznej. Są specjalistami w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, mają duże w doświadczenie w pracy z obcokrajowcami. Cechuje ich otwartość na inne kultury, gotowość do podejmowania nowych wyzwań, umiejętność organizowania warsztatu pracy, wysoka kultura osobista i umiejętności komunikacyjne. Posiadają wielorakie kompetencje umożliwiające wykonywanie niełatwej, ale też bardzo interesującej i prestiżowej pracy.
Letnie kursy języka, historii i kultury polskiej dają niepowtarzalną szansę nie tylko na naukę języka, ale także na zwiedzanie największych atrakcji turystycznych, poznawanie Polaków oraz integrację z uczestnikami kursów z kilkudziesięciu krajów świata, którzy dzielą te samą pasję do poznawania Polski i języka polskiego.
PROCEDURA APLIKOWANIA
- Każdy przygotowywany projekt/grant/stypendium należy zgłosić koordynatorowi Biura ds. Projektów (dr Wioleta Hencz)
- Koordynator Biura ds. Projektów służy konsultacjami na etapie przygotowywania projektu
- Należy uzyskać zgodę Pani Dziekan na złożenie wniosku na druku, który udostępnia Biuro ds. Projektów
- Konieczne jest przekazywanie informacji do koordynatora Biura ds. Projektów o uzyskaniu finansowania projektu/grantu/stypendium w celu sprawozdawczości w POLONIE oraz na potrzeby wewnętrznych statystyk