Kate Pullinger i innowacje w literaturze elektronicznej: od multimodalnych narracji interaktywnych do haptycznego i cielesnego aktu

Projekt dotyczy literatury elektronicznej a jego głównym celem jest przygotowanie monografii poświęconej nowomedialnej twórczości K. Pullinger, obejmującej formy tak różne jak grywalna literatura dziecięca czy interaktywne opowieści pisane wspólnie z czytelnikami.

Proponowane badania przyniosą też charakterystykę innowacyjnych form literatury projektowanej na małe, mobilne i dotykowe ekrany (jak smartfony) oraz nowego sposobu czytania, angażującego nie tylko inne niż wzrok zmysły (np. dotyk), lecz wręcz całe ciało czytelnika. Wśród analizowanych przykładów znajdą się m.in.: teksty literackie, które czyta się w hełmie rzeczywistości wirtualnej, opowieści, w których obraz, dźwięk i interakcja współopowiadają ze słowem, związane z konkretnymi miejscami historie, których nie da się poznać inaczej niż chodząc w określonej przestrzeni oraz narracje, które śledzą czytelników i zmieniają się w zależności od ich położenia lub reagują na dotyk, krzyk czy nawet oddech swoich odbiorców.


dr Agnieszka Przybyszewska
Okres realizacji: 28.09.2020-28.09.2022
Projekt realizowany w ramach Programu im. Bekkera ze środków NAWA