Pytanie badawcze planowanego działania naukowego brzmi: W jaki sposób nazistowscy twórcy wizji doskonałego państwa propagowali ideę dobrej krwi i mającej ją wcielać w życie organizację Lebensborn? Jaką retoryką posługiwali się w przemówieniach? Za pomocą jakich środków stylistycznych tworzyli obraz Lebensbornu?
Zbadana zostanie np. częstotliwość występowania słów i wyrażeń odwołujących się do kwestii tożsamościowych, aksjologizację treści poprzez zastosowanie środków stylistycznych, używanie słów i zwrotów o konotacji jednoznacznie pozytywnej lub negatywnej; odwołania do uniwersalnych wartości (‘Volk’ czy ‘Blut’). W celu odpowiedzi na wymienione pytania dokonana zostanie kwerenda w archiwum w Berlinie (BAB), która ma być podstawą faktograficzną dla dalszych analiz literaturoznawczych. Pozyskane zostaną znajdujące się jedynie w archiwach przemówienia czołowych nazistów z lat 1935-1945 (BAB NS 2-19).
Realizując zadanie, zrekonstruowane zostanie, w jaki sposób ideę dobrej krwi przedstawiali ideolodzy nazizmu, a następnie, jaki obraz działalności organizacji Lebensborn wyłania się z przemówień.
dr Joanna Bednarska-Kociołek
Okres realizacji: 03.09.2022-02.09.2023
Projekt realizowany ze środków NCN w ramach konkursu MINIATURA