Zróżnicowanie językowe świata Slavia Orthodoxa u progu nowożytności: ciągłość i zmiana. Badania z zastosowaniem metodologii Mixed-Methods

W niniejszym projekcie będą prowadzone badania z zakresu paleoslawistyki, interdyscyplinarnej dyscypliny humanistycznej, związanej z historią najstarszych języków, literatur i kultur słowiańskich.

Zespół ma zamiar skoncentrować się na słabo dotychczas przebadanym zagadnieniu, w jaki dokładnie sposób język cerkiewnosłowiański, niebędący nigdy językiem mówionym, oddziaływał na poszczególne dialekty i języki słowiańskie, utrwalone w starodrukach cyrylickich i rękopisach, pochodzących z XV–XVIII wieku, a więcz okresu, w którym zaczęły się właśnie kształtować odrębne od cerkiewnosłowiańskiego nowożytne językisłowiańskie. Zespół ma zamiar przebadać starodruki i rękopisy w celu uzyskania pełniejszego obrazu współoddziaływania pomiędzy tradycyjnym językiem literackim Słowian a rozwijającymi się w toku stuleci ojczystymi wariantami i standardami językowymi z obszaru Slavia Orthodoxa. Głównym celem projektu jest więc uzyskanie jasnego obrazu sytuacji językowej na obszarze prawosławnej Słowiańszczyzny u progu nowożytności.


dr hab. Ivan Petrov
Okres realizacji: 16.05.2022 - 15.05.2025
Projekt finansowany ze środków NCN w ramach konkursu BEETHOVEN CLASSIC 4