dr Katarzyna Smyczek – „Twórczość satyryczna duetu Ryszard Marek (Ryszarda Wierzbowskiego i Marka Grońskiego) w latach 1956-1967 w świetle polityki kulturalnej PRL". Rozprawa doktorska Katarzyny Smyczek jest pierwszym naukowym opracowaniem twórczości satyrycznej duetu Ryszard Marek, składającego się z Ryszarda Wierzbowskiego i Marka Grońskiego. Badanie to prezentuje wyjątkową analizę wpływu polityki kulturalnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na twórczość satyryczną w Łodzi oraz interakcje z ówczesnym systemem cenzury. Praca ta dostarcza nowych spostrzeżeń na temat kultury satyrycznej i cenzury w PRL, wzbogacając dotychczasowe badania w tej dziedzinie. Promotorem pracy była prof. dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec.
Gabriela Łukasiewicz – „Współczesna terminologia włókiennicza - analiza korpusowa wybranych tekstów naukowych opublikowanych w latach 2000-2022". Praca magisterska Gabrieli Łukasiewicz skupia się na analizie terminologii włókienniczej, odzwierciedlając rozwój języka specjalistycznego w kontekście dynamicznych zmian w branży włókienniczej. Praca ta stanowi istotny wkład w badania lingwistyczne i przemysł włókienniczy, ukazując ewolucję języka specjalistycznego w ciągu ostatnich dwóch dekad. Promotorem pracy był prof. UŁ dr hab. Stanisław Goźdź-Roszkowski.
Nagrodzone prace zostały przekazane do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, gdzie osoby zainteresowane mają możliwość zapoznania się z pracami Laureatów konkursu. Zachęcamy jednak do przeczytania już teraz szczegółowych streszczeń obu prac, które dostępne są poniżej w sekcji Pliki do pobrania. Każda z nich przedstawia unikalne spojrzenie na specyficzne aspekty historii, kultury oraz języka regionu łódzkiego, stanowiąc ważny wkład w rozwój badań filologicznych i regionalnych.